“Anielskim Głosem Bieli” - Jasełka 2021 - 12/2021
Czas przedświąteczny w Polskiej Szkole Sobotniej w Derby, jest bardzo wyjątkowy. Pachnie piernikami, z każdej sali rozbrzmiewają kolędy i pastorałki, na choinkach błyszczą lampki i ozdoby wykonane przez naszych uczniów. Dzieci również wykonują świąteczne kartki, piszą listy do Świętego Mikołaja, a także życzenia dla rodziców. Robi się przyjemnie i bardzo świątecznie.
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanej Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie, którzy wraz z nauczycielami przygotowali Jasełka pod tytułem “Anielskim Głosem Biel”. Zaprezentowali je 18 grudnia 2021 w Kościele Św. Michała Archanioła w Derby, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence oraz kolędników. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
W oczekiwaniu na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, żegnamy minione miesiące i pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
Składamy wielkie podziękowania Zarządowi szkoły za ogrom pracy, którą wykonał przygotowując potrawy wigilijne. Dzieciom dziękujemy za wspaniały świąteczne stroiki, rodzicom za ciasta. Całkowity dochód ze sprzedaży został przeznaczony na działalność szkoły.
Pragniemy przeżyć niepowtarzalne świąteczne chwile w pokoju i wzajemnej bliskości. Serdeczne życzenia: zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń Rodzicom i Przyjaciołom naszej szkoły życzą Uczniowie oraz Nauczyciele i Zarząd Polskiej Szkoły Sobotniej im.bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby, CT.
Agnieszka Banka
Dnia 13 Listopada w Polskiej Szkole Sobotniej im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby odbyła się uroczystość odzyskania przez Polskę Niepodległości - 11 Listopada. Młodsi uczniowie dowiedzieli się co oznacza ta data i jak po 123 latach niewoli Polacy nadal chcieli walczyć o Polskę i jak to osiągnęli. W ich sercu nigdy nie wygasła iskierka nadziei, że będą żyć na polskiej ziemi, uczyć się i mówić w polskim języku. W sposób szczególny pielęgnowali mowę ojczystą, mimo iż zaborcy zakazywali jej używać w szkołach, urzędach.
Starsze klasy miały przyjemność poznać historię formacji legionów. Wszyscy mogli przypomnieć sobie jak ciężko było Polakom nie mówić we własnym języku. Uczniowie dumnie wypowiadali się na temat Polski i tego jakimi uczuciami ją darzą. Wychowawcy klas przygotowali wspaniałe gry i zabawy, aby nadać tej uroczystości odpowiedni charakter.
Nasza szkoła dołączyła do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji dla szkół w Polsce i szkół polonijnych „Szkoła do hymnu”. Wszystkie klasy miały okazję zaśpiewać 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Klasa przedszkolna stworzyła piękne serce w biało czerwonych barwach odzwierciedlające naszą flagę. Nie obyło się od wykonania pięknych godeł. Klasa zerowa używała wyciętych rączek, które posłużyły jako skrzydła do orła w herbie Polski oraz słuchała opowieści o święcie niepodległości. Klasa pierwsza również wykonała godło z rączek odrysowanych na papierze, po czym brała udział w zespołowych grach, w których uczniowie musieli uporządkować symbole narodowe. Klasa 3a przygotowała projekty o ojczyźnie, nie mogło tam zabraknąć symboli narodowych oraz najważniejszych informacji odnośnie święta niepodległości. Klasa 2 otrzymała od wychowawczyni kotyliony które zawisły na ich piersiach, natomiast klasa 3b własnoręcznie stworzyła kotyliony z wyciętego herbu i biało czerwonych wstążek po czym odśpiewała hymn. Flagi namalowane przez klasę piątą powiewały w czasie, gdy uczniowie mieli okazję rozwiązać krzyżówki i rebusy z hasłami związanymi z niepodległością. Klasa 7 pokolorowała godło oraz miała okazję zapoznać się z wierszem Wisławy Szymborskiej “Gawędę o miłości ziemi ojczystej”, która mówi o tym jak ważne jest pielęgnowanie swojej przynależności do ojczyzny. Klasa 8 poznała historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i losy tej pieści, która po latach stała się hymnem Polski. Uczniowie rozwiązywali również krzyżówki i rebusy.
I tak to cytatem właśnie z wiersza Wisławy Szymborskiej uczniowie polonijni w PSS Derby chcieliby wyrazić swoją miłość do ojczyzny “[...] By na tej twarzy spokój był i dobroć, i rozumny uśmiech, naród mój nie żałuje sił, walczy i tworzy, i nie uśnie.[...]”
Milena Śliwowski
Pasowanie Pierwszoklasistów -10/23/2021
Każdego roku w progach naszej Polskiej Szkoły im. Bł. Ks. J. Popiełuszki w Derby witamy nowych pierwszaków. 23 października 2021 r. „magiczny dzwoneczek” powitał w murach naszej szkoły dwadzieścioro wspaniałych pierwszaków. Pierwszoklasiści w obecności swoich najbliższych, nauczycieli, księży naszej parafii: Rafała Kopystyńskiego i Marka Sobczaka ślubowali być dobrym i uczciwym, szanować rodziców i nauczycieli, uczyć się tego co piękne i mądre oraz kochać i czcić swoją drugą Ojczyznę - Polskę. Następnie Dyrektor szkoły Pani Wioletta Jusińska dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużą kredką i wypowiadając słowa: „Pasuję cię na ucznia klasy pierwszej”. Ta symboliczna kredka, niemal jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki, sprawiły, że od tej pory nasi pierwszoklasiści: Miłosz Adamek, Martyna Chomicki, Allie Choromański, Emma Choromański, Sophia Furman, Adela Kaczmarczyk, Kasper Kaczmarczyk, Adrian Kalicki, Tymon Kasinski, Jakub Kłodowski, Maksymilian Kołodziej, Ava Koos, James Kotula, Emilka Krzywosz, Mia Luczkowski, Angelina Nowak, David Silva, Natalia Skowronek, Jan Sliwowski i Sopie Zawalich mogą o sobie powiedzieć, że są dumnymi uczniami pierwszej klasy.
Warunki pandemii sprawiły, że program artystyczny tego roku odbył się nieco inaczej, niż w poprzednich latach. Wszystko zostało wcześniej nagrane. Nasi mali bohaterowie wraz z gośćmi mogli podziwiać swoje osiągnięcia. Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem wychowawcy klasy –p. Elżbiety Gołębiowskiej i pani Basi Wojcieszak, która całość upamiętniła dla nas we wspaniałym filmiku. Na naszej uroczystości nie zabrakło wzruszeń, łez i śmiechu. Wszyscy byli dumni z tych małych, wspaniałych istotek. A oni sami, chyba najbardziej!
Na zakończenie nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć i upominków. Małym bohaterom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, medale i rożki obfitości pełne słodyczy.
Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila! Rodzicom gratulujemy tak zdolnych pociech!