Narodowe czytanie - 9/22/2023
Narodowe Czytanie w Polskiej Szkole Sobotniej im. Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki w Derby
Akcja Narodowego Czytania odbyła się w społeczności polskiej po raz dwunasty. Wspaniałe jest to, że co roku może się każdy do niej przyłączyć - czy osoba prywatna, czy instytucja, czy w kraju, czy za granicą. Polska Szkoła Sobotnia im.Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki w Derby postanowiła w tym roku nie stać z boku. Uroczyste czytanie tegorocznej lektury odbyło się na pięknie przygotowanej scenie. Nie zabrakło na niej wygodnych foteli i lampy. Całości towarzyszyła oprawa muzyczna, nad którą od strony technicznej czuwali uczniowie.
Narracji wieczoru z „Nad Niemnem” podjęła się inicjatorka akcji, wicedyrektor - pani Alina Zawojski. „Zazwyczaj bywało tak, że nasi uczniowie mieli okazję czytać wybraną lekturę w konsulacie z Pierwszą Damą”- mówi wicedyrektor- „podjęliśmy decyzję, że po raz pierwszy zainicjujemy Narodowe Czytanie w naszej szkole, zwłaszcza, że propozycja lektury w tym roku jest dość ciekawa. Prowadzę obecnie klasę trzecią liceum i jest to lektura, którą omawiamy na lekcjach”- dodała pani Zawojski. Akcję z ogromną przyjemnością wsparli zarówno rodzice, jak i sami uczniowie. Obok prowadzącej wieczór, swoim czytaniem spotkanie wzbogaciły: dyrektor szkoły pani Wioletta Jusińska oraz nauczycielki: Monika Fryc-Gabryś, Iwona Moroz, Barbara Wojcieszak, Anna Czop. Uczestnicy wydarzenia zostali po czytaniu zaproszeni na projekcję filmu Zbigniewa Kuźmińskiego „Nad Niemnem”.
Anna Czop
Międzynarodowy Dzień Kropki - 9/15/2023
„… obserwować dziecko, rozumieć i rozmawiać, pamiętając, że dzieci myślą uczuciami.”- sprawa o Dniu Kropki w Polskiej Szkole Sobotniej im.Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki w Derby
Kanadyjski autor i ilustrator książek dla dzieci Peter Hamilton Reynolds napisał w 2003 roku książkę „Kropka” (“The Dot”). Jej bohaterka Vashti nie wierzy, że potrafi malować. Nauczycielka plastyki dziewczynki proponuje jej, by narysowała tylko jakiś mały znaczek i zobaczyła dokąd może on zabrać jej wyobraźnię. Vashti namalowała jedną kropkę i kiedy przyszła następnego dnia do szkoły okazało się, że kropka była w ramce i wisiała nad biurkiem nauczycielki.
Ta właśnie mała kropka opisana w historii Reynoldsa zabrała Vashti w podróż w niezgłębione źródła kreatywności. „Kropka” to książka o wierze w siebie i ewolucji własnej wartości.
Miliony uczniów na świecie 15 września świętuje Międzynarodowy Dzień Kropki, wśród nich co roku odkrywają własną inwencję artystyczną uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Derby. Kropkowe święto wypadło w szkole dzień później, w sobotę 16 września. Nauczyciele i uczniowie zadbali, by nie zabrakło kropek na własnych ubraniach, twarzach, w klasach i na korytarzach. Zajęcia w szkole orbitowały wokół kropkowych projektów artystycznych, rozmów z dziećmi o pozytywnej samoocenie i wzmacnianiu więzi w szkolnej społeczności.
Wszyscy wiemy, że polskie środowisko pełni wyjątkową rolę w budowaniu poczucia własnej wartości u dzieci. Szczególnie w rodzinach, w których dziadkowie i inni członkowie rodziny pozostali w Polsce, i które w konsekwencji znajdują oparcie głównie w polskojęzycznych przyjaciołach. Tworzymy wszyscy dla naszych dzieci sieć bezpieczeństwa i jesteśmy dla nich lustrem poczucia własnej godności. Szkoła Polska w Derby ma tego świadomość i przywiązuje ogromną wagę do stwarzania jak najliczniejszych możliwości konstruktywnego wzmacniania u dzieci poczucia polskiej przynależności oraz rozwijania ich własnej wartości za pomocą wspaniałego narzędzia jakim jest nasz rodzimy język.
Jak dbać o poczucie własnej wartości u dzieci? „Przede wszystkim powinniśmy obserwować dziecko, rozumieć i rozmawiać, pamiętając, że dzieci myślą uczuciami.” - mówi Aneta Matyszczyk, nauczycielka szkoły w Derby. Milena Śliwowski, również nauczycielka, dodaje: „Bardzo ważne we wspieraniu własnej wartości u dzieci jest proste wysłuchanie tego co chcą nam powiedzieć. Jeśli rodzic pokazuje dziecku, że jest w stanie oderwać się od codziennych zajęć na dosłownie dwie minuty i patrząc dziecku w oczy poświęca mu swoją całkowitą uwagę, wywołuje to u dziecka poczucie bycia ważnym, co później kształtuje i podbudowuje jego poczucie własnej wartości.”
Każdy rodzic ma wizję jakie jego/jej dziecko „powinno” być, ta wizja idzie zawsze w zapasy z rzeczywistością. My z naszej strony powinniśmy popracować nad akceptacją naszych dzieci jakimi są, w przeciwnym razie będą one się czuły niewystarczająco mądre, sprytne czy dobre w sporcie. Zainteresujmy się nad czym nasze dzieci spędzają dużo czasu, co budzi w nich ciekawość, jakie mają predyspozycje. „Wspierać dzieci i dopingować, kiedy rozwijają swoje pasje, dawać im odczuć, że ich pasja jest dla nas ważna. Nie musimy koniecznie mówić ciągle: „Jesteśmy z ciebie dumni”, co jest ważne natomiast, to każda obecność rodzica na meczu, koncercie itp., jest to pozytywny bodziec i dowód, że to co robią dzieci jest dla nas ważne.” - podkreśla pani Barbara Wojcieszak, nauczycielka klasy 6.
„Dzień kropki” okazał się w szkole sukcesem, uczniowie z przyjemnością uczestniczyli w zajęciach tego dnia, a nauczyciele uwierzyli, że zasiali w nich piękne ziarenka wiary w siebie.
Anna Czop
Rozpoczęcie roku szkolnego - info - 9/8/2023
Rozpoczęcie roku szkolnego w najbliższą sobotę 9 września o godz. 10:00am - zmiana!!!! - na sali gimnastycznej w budynku szkolnym (z uwagi na to, że w tym czasie w kościele będzie msza pogrzebowa). Uczniowie w trakcie zajęć ok.12:30pm przejdą na msze do kościoła i wrócą do budynku szkolnego.
Lunch w tę sobotę za darmo dla wszystkich dzieci. W kolejne weekendy - informacje o cenie i menu na naszej stronie internetowej.
Wielka prośba o zapisywanie się na dyżury - każdy rodzic, który zadeklarował odpracowuje 2 dyżury w roku szkolnym. Poniżej link do wpisów:
Dyżury rodziców - wrzesień 2023