Konkurs "Eucharystia drogą do nieba"  - 3/24/2023

Konkurs ma odniesienie do Eucharystii w kontekście postawy błogosławionego Carlo Acutisa. Ten młody człowiek zachwycił się Panem Jezusem obecnym w Eucharystii, uczestniczył codziennie we Mszy Świętej, odmawiał rożaniec, pomagał ubogim. Utalentowany w sferze informatycznej stworzył stronę internetową, na której zebrał wszystkie cuda eucharystyczne zarejestrowane w historii Kościoła (www.carloacutis-en.org). Zmarł w roku 2006 w wieku zaledwie 15 lat. Został ogłoszony błogosławionym w 2020 roku.


  • konkurs plastyczny, grupa wiekowa: 4-6 lat, 11-14 lat, 15-18 lat
  • prezentacja multimedialna, grupa wiekowa: 12-14 lat, 15-18 lat
  • konspekt lekcji lub gra dydaktyczna  - konkurs dla nauczycieli i katechetów
  • SZCZEGÓŁY W ZAŁĄCZNIKACH
  • Prace należy przesłać do 25 kwietnia 2023
 
 
 

III edycja konkursu 

"Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni"

zgłoszenia do 5 marca 2023Regulamin i karty zgłoszeń:
 

85. Parada Pulaskiego - 2 października 2022

85. Parada Pulaskiego przeszła już do historii. Mimo deszczu, który nie sprzyja "paradowaniu" humory i uśmiech towarzyszyły uczestnikom od samego początku. Serdeczne podziękowania licznej reprezentacji z naszej szkoły za obecność i wytrwałość. Nasza biało-czerwona drużyna prezentowała się na 5th Avenue wspaniale
!!!! Serdecznie dziekujemy!!!
 

Funz Trampoline Park w Hamden - szalona sobota- 24 września 2022

To był wspaniały dzień, taki na sportowo, ale równie ważny. Serdeczne podziękowania dla Zarządu za ufundowanie tej atrakcji. Czekamy na kolejne niespodzianki!!!!

 

Międzynarodowy Dzień Kropki - 17 września 2022

Uwierz w siebie! - Międzynarodowy Dzień Kropki w PSS Derby 

17 września 2022 r. w Polskiej Szkole Sobotniej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby odbył się coroczny Dzień Kropki, w którym uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i odwagą we własne możliwości. Dzień ten jest celebrowany na całym świecie i ma za zadanie pobudzić dziecięcą wyobraźnię, ale również nauczyć dzieci wiary w siebie i swoje możliwości.

Dzień Kropki został zainspirowany historią małej Vashti, która na lekcji plastyki siedziała zmartwiona nad swoją pustą kartką. Gdy nauczycielka poprosiła ją, aby zrobiła jakikolwiek znak na kartce, mała Vashti zdenerwowana dziabnęła kartkę mazakiem zostawiając na niej małą, czarną kropkę. Następnego tygodnia, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła, że jej praca wisi nad biurkiem nauczycielki w pięknej, złotej ramce. Vashti, stwierdziła, że na pewno umie namalować lepszą kropkę i tak też wodza wyobraźni, kreatywność i odwaga wzięła górę nad dziewczynką.

Dzieci w Polskiej Szkole Sobotniej w Derby również miały okazję puścić wodzę wyobraźni. Na lekcje wszyscy uczniowie oraz grono pedagogiczne przyszli ubrani w kropki. Najmłodsi wykonywali piękne kropki inspirowane historią Vashti, ćwiczenia związane z kropkami, a niektórzy nawet zostali "zakropkowani" naklejkami z kropek

Dzień kropki pomaga nam pamiętać, że naszym obowiązkiem jest umacniać dzieci w wierze we własne możliwości, budować ich samoocenę i pomagać w realizowaniu rzeczy, które prowizorycznie wydają się niemożliwe. Nauczyciele jak i uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego wspaniałego dnia kropki w kolejnych latach

Milena Śliwowski

 

Zaproszenie na Paradę Pułaskiego - niedziela 2 października 2022

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, zwracamy się do Was z informacją o Paradzie Pułaskiego. W tym roku Parada Pułaskiego odbędzie się w niedzielę 2 października, jak zawsze na Manhattanie. Parada rozpocznie się o godz. 12:30 i przejdzie Piątą Aleją. To najlepszy moment, w którym pokazujemy swój patriotyzm, związek z naszą ojczyzną, a młodemu pokoleniu jak wielu POlaków mieszka na Wschodnim Wybrzeżu. Nasza szkoła planuje wysłać swoją reprezentację na 5 Aleję. Chcemy zamówić autokar, który ok 10:00am wyjechałby z parkingu przy kościele w Derby, a wrócił do Derby ok. 5-6pm. Szacowany koszt ok.$30 na osobę. Obowiązuje biało-czerwony strój i dobry humor. Zachęćcie rodziców, dziadków, znajomych.
Serdeczna prośba do Państwa - prosimy do najbliższej niedzieli przesłać smsa do p.W.Jusińskiej na nr 203-675-2092  z tekstem np. "Parada - nazwisko_ilość osób".


 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/23 - 9/10/2022

To już 36. raz młode pokolenie polskiego pochodzenia przekracza próg Polskiej Szkoły Sobotniej w Derby, aby poznawać i zgłębiać tajniki języka polskiego, uczyć się historii i geografii Polski, nawiązywać nowe przyjaźnie. Jest to dla naszej szkoły rok jubileuszowy więc będzie pełen niespodzianek. Uroczysty bankiet Jubileuszowy odbędzie się 19 listopada 2022 r. w Restauracji Crystal Ballroom w New Britain. 24 września 2022 r. zajęcia integracyjne odbędą się w Funz Trampoline Park w Hamden. Czekają nas również nowe zadania i wyzwania, o których informować będziemy czytelników „Polonii" na bieżąco.

Po dwuletniej przerwie wywołanej pandemią rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się według tradycji naszej szkoły.

O godzinie 10:00am w Kościele św. Michała Archanioła w Derby odbyła się uroczysta Msza św. w intencji naszych uczniów, nauczycieli i rodzin, którą celebrował ks. Marek Sobczak. W homilii podzielił się swoimi wspomnieniami z pierwszych dni pobytu w USA i ważności nauki języków. Wraz z proboszczem parafii Ks. Rafałem Kopystyńskim pobłogosławili i poświęcili plecaki naszych uczniów. Dalsza ceremonia odbyła się na sali gimnastycznej w budynku szkolnym. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu nastąpiła prezentacja nauczycieli, którzy w tym roku szkolnym będą pracować w naszej placówce.

Pierwsze zajęcia rozpoczęte. Przed nami kolejna biała karta do zapisania. Życzę koleżankom nauczycielkom wielu ciekawych pomysłów na lekcje w polskiej szkole, uczniom dużo wiary w siebie i swoje możliwości, a rodzicom satysfakcji z osiągnięć Waszych dzieci.   

Wioletta Jusinska, dyrektor szkoły